Техники за тъкане на сърмен колан ще бъдат показани в музей „Етър“ от живото човешко съкровище Мадлен Божилова

Източник БТА

На 6 юли в Музейния център на Регионален етнографски музей на открито „Етър“ ще бъдат представени техники за тъкане на колан и предене на вълна и коприна от живото човешко съкровище Мадлен Божилова. Това съобщиха от културната институция.


„Единадесетте техники, които Мадлен издирва и изучава за традиционните начини на изработване на кюстендилската сая, са: добиване на коприна от копринени пашкули и ръчно изработване на копринените гайтани за кюстендилската сая; багрене на коприна за гайтани и вълна за престилка и колан с природни багрила; тъкане на кори на ширита с червен, бял, жълт и син цвят, която е изчезнала и никой в България днес не изработва този ширит; изработване на сърмено бекме на ръкавите и огърлеча от златна сърма; ръчно изработване на сребърен гайтан за ръкавите и огърлеча на мини станче; разкрояване на саечния тип облекло с трапецовидни клинове под ръкавите; тъкане на хоризонтален стан на престилка и колан със златна и сребърна сърма, с вълнена или копринена ръчно предена нишка; ръчно предене на вълна на хурка и на чакрък; ръчно редене на коприна на хурка; плетене на чорапите, характерни за кюстендилската сая; изработване на риза, което включва кроене, везане на бенки за ръкавите и полите, изработване на дантелата на ръкавите тип кене“, каза за БТА Тихомир Църов, експерт връзки с обществеността на културната институция.

Мадлен Божилова получава голямото признание през 2021 година за опазването на занаяти, които са застрашени от изчезване. Членува в Световната Асоциация на занаятите и е представител на организацията за България. Владее три езика, завършила е Национална художествена академия със специалност „Художествен текстил и пространствен дизайн“, посочват от РЕМО „Етър“.

Регионалният етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово е създаден от Лазар Донков и отваря врати през 1964 година като Етнографски парк музей. Институтът е център за проучване на традиционната култура на балканджиите - от прединдустриалното общество до най-ново време. Там се пресъздават редица обичаи и традиции от българския календар във възстановки. В музея „Етър“ работи екип от 70 служители. Тази година институцията ще навърши 60 години.

/ХТ/

No comments:

Post a Comment